Ekonomi

Dikkat ABD enflasyonu

ABD’de Mayıs ayı enflasyonu, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bugün başlayacak faiz karar toplantısı öncesinde açıklanacak.

ABD’de yıllık tüketici enflasyonunun düşen elektrik maliyetleri nedeniyle Mayıs ayında yüzde 4,9’dan yüzde 4,1’e düşmesi bekleniyor.

Gıda ve enerji gibi değişken kalemlerin dışlandığı çekirdek enflasyonda yüzde 5,5’ten yüzde 5,2’ye daha sınırlı bir yumuşama bekleniyor.

Yukarı yönlü bir sürpriz, bu toplantıda faiz artırımlarını yumuşatması beklenen Fed’in sıkılaştırmaya devam etmesiyle sonuçlanabilir. Ancak Citi, bunun pek olası görünmediğini belirtiyor.

Citi Stratejisti Raghav Datla’ya göre, yatırımcılar enflasyona yönelik aşağı yönlü riskleri fiyatlamıyor. bu senin beklentin altındaOlası bir enflasyonun kısa vadeli enflasyon beklentilerini aşağı çekebileceğini belirtti.

Enflasyonun beklentiler doğrultusunda yumuşayacağını tahmin eden Bloomberg Ekonomisti Ekonomist Anna Wong, Haziran ayı Fed kararının faiz oranlarında daha uzun vadeli bir duruşun başlangıcı olabileceğini düşünüyor.

seben-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu