Haber

Pekin, Blinken’in “Çin, Rusya’ya silah ve mühimmat sağlayacak” iddiasına tepki gösterdi.

Çin, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çin’in Rusya’ya Ukrayna Savaşı için silah ve mühimmat sağlamayı düşündüğü yönündeki iddiasını yalanladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında Blinken’in açıklamalarına ilişkin sorulan soruya yanıt olarak, “Savaş alanına silah taşıyan Çin değil, ABD’nin kendisidir. ABD’nin elinde hiçbir silah yoktur. Çin’i bu konuda eleştirmek hakkı.” söz konusu.

Uluslararası toplumun Ukrayna meselesinde kimin diyalog ve barış istediğinin, yangını kimin körüklediğinin farkında olduğunu ifade eden Vang, “ABD tarafını krizdeki rolü konusunda eleştirel düşünmeye, gerilimi azaltacak ve barışı sağlayacak bir şeyler yapmaya teşvik ediyoruz. barış görüşmelerini teşvik etmek ve suç yaymayı ve dezenformasyon yaymayı durdurmak.” Çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin’in barış ve diyalogdan yana olduğunu ve gerilimlerin düşürülmesinde yapıcı rol oynamaya devam edeceğini vurgulayan Vang, “ABD’nin Rusya ile ilişkilerimizde bizi suçlamasına ve üzerimizde baskı kurmaya çalışmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Blinken, dün ülkesinin CBS televizyonuna verdiği röportajda, Amerikan istihbaratının Çin’in Ukrayna savaşında Rusya’yı desteklemek için silah ve mühimmat sağlamayı düşündüğüne dair bilgi aldığını ve bunun “ciddi sorunlara” yol açacağını söyledi.

Çinli şirketlerin hali hazırda Rus savunma sanayisine “öldürücü olmayan” destek sağladığını, yeni gelen bilgilerin Pekin’in doğrudan “öldürücü” silah ve mühimmat tedarik edebileceğini gösterdiğini belirten, “Çin’in Rusya’ya silah tedariki, Rusya’da ciddi bir soruna yol açtı. ilişkilerimiz açılır.” değerlendirmişti.

haberdogankent.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu