Teknoloji

Telekom devi Ericsson’a penaltı!

İsveçli telekom devi Ericsson, ABD’li savcılarla 2019’da yaptığı ve telekomünikasyon firmasının Irak, Çin ve Cibuti’deki faaliyetleriyle ilgili bilgileri düzgün bir şekilde ifşa etmesini gerektiren bir anlaşmayı ihlal ettikten sonra 206 milyon dolar para cezası ödeyecek ve suçunu kabul edecek.

ABD Adalet Bakanlığı ile yapılan savunma anlaşması, IŞİD’in Irak’taki faaliyetleri aracılığıyla olası ödemelerle ilgili bir skandalın ardından geldi.

Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, telekomünikasyon firmasının Çin, Vietnam ve Cibuti’de yıllarca süren yolsuzluk tartışmalarına ilişkin bir soruşturmayı çözmek için 2019’da ertelenmiş bir kovuşturma anlaşması (DPA) imzaladıktan sonra faaliyetlerini ifşa etmediğini söyledi.

DPA kapsamında Adalet Bakanlığı, Ericsson’un ağır bir para cezası ödemesi, sıkı iç kontroller uygulaması, ABD düzenlemelerine uyması ve devam eden soruşturmalarda tam işbirliği yapması halinde davayı üç yıl süreyle ertelemeyi kabul etti.

Adalet Bakanlığı, “Ericsson, anlaşmanın işbirliği ve açıklama hükümlerini ihlal ederek DPA’yı ihlal etti” dedi. açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu