Haber

Ukrayna: Rusya gece saatlerinde 7 bölgenin enerji altyapısına saldırdı

Ukrayna Enerji Bakanlığı, Rusya’nın bu gece Ukrayna’nın 7 bölgesindeki elektrik tesislerine saldırı düzenlediğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın bu gece Ukrayna’nın elektrik altyapısına yönelik bir “barbarca saldırı” daha gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, “Saldırılar sonucunda Zaporozhye Nükleer Santrali’ni besleyen son hat da hasar gördü. Şu anda santral dizel jeneratörlerle çalışıyor.” kelimeler kullanıldı.

“Rusların dünyayı bir nükleer felaketin eşiğine getirdiği” paylaşılan açıklamada, bu saldırıların Birleşmiş Milletler ile Zaporijya Nükleer Santrali’nin askerden arındırılmasına ilişkin müzakerelerin ertesi günü gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, 9 Mart prestijiyle saat 06.30’da Kiev, Mykolaiv, Kharkiv, Zaporizhia, Odessa, Dnipropetrovsk ve Zhitomir bölgelerine ait elektrik tesislerine yönelik saldırıların kaydedildiği belirtildi.

Öte yandan Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi Energoatom, toplam kapasitesi 9 bin megavat olan Pivdennoukrainsk, Khmelnitski ve Rivne nükleer santrallerinin füze saldırısı tehdidi nedeniyle kapasitesinin 4 bin 700 megavat’a düşürüldüğünü açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu