Teknoloji

iPhone 14’ün Kaza Tespit Özelliği Bir Kadını Kurtardı!

Apple, iPhone 14 serisi ile kullanıcıların hayatını kurtaracak kaza tespit sistemi tanıtmıştı. iPhone 14 serisi dışında Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra’da da bulunan bu özellik, sensörler aracılığıyla sinyal sağlıyor. bir kaza durumunda acil durum numaralarını otomatik olarak arar.Yetkilileri arayıp bilgi verdi.

Sistem daha önce defalarca test edilmiş ve hatta fiilen kazalara karışmıştı. Şimdi ise bir Reddit kullanıcısının paylaştığı bir gönderi, hayat kurtaran özelliğin bir kez daha gerçek bir kazaya karıştığını ve bir kişiyi kurtardığını gösterdi.

iPhone 14 kazaya karışan kişinin eşine haber verdi

Öncelikle bu davadaki durumun diğer olaylardan biraz farklı olduğunu belirteyim. Paylaşıma göre iPhone 14’ün bu özelliği, acil durum numaralarının yanı sıra kazaya karışan kişiye ait bir özellik. kocasına da haber verdi . Reddit’te ‘amcalar akrep’ kullanıcı adıyla bu kişi, olayın yaşandığı alana zamanında ulaşarak eşine yardım sağlamayı başardı. Bunun nedeni ise kaza sensörünün yetkililere ek olarak kullanıcı tarafından da kullanılmasıdır. acil durum listesindeki kişiler bilgi de. Peki; Eşiniz gibi bu listedeki anne babanız ve akrabalarınız da rastgele bir olayda iPhone tarafından otomatik olarak bilgilendirilebilir.

Olay yerine dönen kullanıcı, kazadan önce eşiyle telefonda görüşüyordu. Ardından bir bağırış duydu ve telefon aniden kapandı. Daha sonra iPhone, eşinin kazaya karıştığını ve olayın meydana geldiği bölgenin kendisine söylendiğini hızlıca bildirdi. tam dolu senin pozisyonun gönderilmiş. Bu kişi sağlık görevlilerinden biraz önce olay yerine gelip yardım sağlamayı başardı. Diğer bir sürücünün dikkati dağılmasıyla iki aracın kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen kazada şans eseri ağır yaralanan olmadı.

Telefonun ambulansa bindiğinde eşinin yanında olmasına izin verdiğini belirten kullanıcı, paylaşımına son olarak şunları ekledi ve özelliğin değerine dikkat çekti: iPhone’u olmasaydı, onun ne olduğunu asla bilemezdim ve endişelenmeye devam ederdim. Kaza algılama özelliği için ne kadar teşekkür etsem azdır.”

Kaza algılama özelliğini test ettiğimiz görsele aşağıdan göz atabilirsiniz;

Sistem ile ilgili diğer içeriğimize aşağıdan ulaşabilirsiniz;

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu